Nameliai vištoms

Dauguma paukščių augintojų tradiciškai gyvena kaime, turi nuosavus namus, tvartus ar net savo fermas. Šį straipsnelį norėčiau skirti tiems, kad gyvena labiau miestietiškai. Daugelis šiuo metu iš butų keliasi į kotedžus, kur šalia miestiškų patogumų dar turi nuosavos žemės sklypelį po langais. Tarp tokių žmonių taip pat yra paukščių mėgėjų. Juk kaip gerai yra kasdien rasti sudėta keletą nuosavų vištų kiaušinių, kaip įdomu, jei juos kas rytą dar šiltus atneša vaikai. Ne vien tradiciniai šunes ir katės gali būti mūsų draugai, tą vaidmenį gali atlikti ir vištos. Juo labiau, kad jos praktiškai visą laiką gali gyventi lauke, nesušals jos ir žiemą, jeigu jomis atitinkamai pasirūpinsime. Gal tik gaidys savo giedojimu gali neįtikti kaimynams.
Daugelyje užsienio šalių, ypač su šiltesniu klimatu, žmonės laiko kad ir po keletą vištų savo kiemuose. Aišku, tam turi būti atitinkamai pasirengta. Vištos neleidžiamos laisvai vaikščioti, kapstytis ir teršti. Joms yra gaminami specialūs, įvairių konstrukcijų nedideli nameliai, kurie gali būti stacionarūs ir pernešami ( pervežami), priklausomai nuo turimo ploto ir paukščių skaičiaus. 

Stacionarus paukščių namelis keliolikai vištų, nesunkiai padarytas iš parankinių medžiagų ir vaikų  išdekoruotas. Savininkas- vengrų paukštininkas- mėgėjas, gyvenantis nuosavame name ir turintis nemažą žemės plotą prie namų.

Šis namelis stovi amerikiečio paukščių mėgėjų kieme. Jame laimingai gyvena keletas vištų, namelis papuoštas gėlėmis vazonuose. Reikalui esant patraukiamas į naują vietą.Graži ir optimali konstrukcija, neužimanti daug vietos.

Nedidelis namelis skirtas keletui vištų.

Dar pora nedidelių nameliukų, skirtų keletui vištų. 

Štai taip tai yra daroma. Pakeli už galo – ir važiuoji tolyn. Aišku, namelio konstrukcija turi būti pakankamai lengva. 

Kiekvienas namelis susideda iš keleto skyrių. Svarbiausias jų yra patalpa paukščių nakvynei, joje paprastai yra įtaisoma keletas laktų, kur paukščiai gali naktį tupėti ir miegoti. Iš šios patalpos yra padarytas išėjimas į gūžtas kiaušiniams dėti. Gūžtų viršutinė dalis turi atkeliamą dangtį arba dureles iš šono, per kurias galima išimti sudėtus kiaušinius. Gūžtos gausiai pakreiktos šiaudais arba šienu, kuris susiteršus pakeičiams švariu. Iš nakvynės patalpos , kuri dažniausiai yra pakelta aukščiau nuo žemės , specialiu tilteliu paukščiai gali nusileisti žemyn, į poilsio ir maitinimosi zoną. Joje yra lesykla ir girdykla su vandeniu. Jei namelis turi ratus, jis kartkartėmis nesunkiai perkeliamas į kitą vietą pievelėje, paukščiai nuolat turi galimybę palesti šviežios žolės.
Gerai ir gražiai padarytas namelis puošia kiemą, paukščiai nedaro jam žalos. Na, gal kiek pakudakuoja vištos ,padėję kiaušinį, ar gaidys pagieda, jei yra laikomas. Bet, jei tai netrukdo kaimynams, menka problema. O vaikams tai atrakcija , jie nuo mažens pratinasi prie paukščių ir bent jau žino, kad kiaušinius ne fabrikuose, ir ne iš plastmasės gamina.
Paieškojus internete, galima rasti katalogų su vištų namelių brėžiniais, matmenimis, reikalingų medžiagų paskaičiavimais. Neseniai teko kalbėtis su Ukrainos paukštininkais, ten jau pradėjo prekybą tokiais nameliais, gamintojas įdėją nusižiūrėjo, tarp kitko, iš šio straipsnio. Tikėsimės, kad ir pas mus atsiras meistrų, gaminančių tokius dekoratyvinius paukščių namelius pardavimui.